niedziela, 5 stycznia 2014

Stworzenia Świata według poglądu kreacjonistycznego z porównaniem do teorii ewolucji


 Wiele mówi się o ewolucji, jako jedynej opcji (wszech-teorii) stworzenia świata. Chciałbym przedstawić wam, moją pracę porównawczą dwóch, wielkich teorii; ewolucji i kreacjonizmu. 


     Jednych z poważniejszych problemów społeczeństwa jest brak obiektywnej opinii, w sprawie stworzenia świata. W mojej pracy, chciałbym przedstawić kreacjonizm ze strony biblijnej jak i naukowej z porównaniem do teorii ewolucji.
    
     Zanim jednak przejdę do rozważań, chciałbym zdefiniować te dwa odmienne poglądy:
 
Kreacjonizm – jest to pogląd zakładający, że każda rzecz (ludzie, zwierzęta, rośliny, planety itp.) została stworzona przez Boga bądź bóstwo. On jest jedynym projektantem wszechświata, do którego ustalił szereg powszechnych zasad.  Ze względu na odmienny styl pojmowania Stwórcy/Projektanta, bądź światopoglądu rozróżniamy dwa typy kreacjonizmu;
-
Kreacjonizm chrześcijański zwany także teistycznym, w którym uznajemy Biblie i naukę jako dowód potwierdzający pogląd. Wiek Ziemi szacuje się na około 7 tys. lat.
-
Kreacjonizm naukowy zakładający istnienie Projektanta, lecz jedynym dowodem jest nauka.
 
Ewolucjonizm – pogląd zakładający, że wszechświat stworzył się sam z niczego a początkiem, zalicza się wielki wybuch.  Wszelka materia została stworzona w procesie ewolucji rodząc przy tym lepsze formy zaczynając od planet po minerały, rośliny, bakterie, zwierzęta i ludzi.  Szacowany wiek ziemi ma miliardy lat, niestety nie można określić dokładnego czasu ponieważ w tym temacie ewolucjoniści nie są pojednani. Jedyną stałą czasową jest ciągle powiększająca się data, od 4,5 miliarda lat (zmieniając co rok na wyższą).
Jedną z głównych doktryn ewolucji jest pochodzenie człowieka. Uważa się, że człowiek w procesie ewolucyjnym pochodzi od zwierząt (małpy).
Myślenie darwinistyczne przeniknęło zresztą nie tylko nauki ścisłe, ale wpłynęło również na socjologię i antropologię. Jego wyznawcy argumentują, że prawa absolutne nie istnieją, a człowiek w istocie nie różni się od zwierząt. Nie wolno nam zmieniać ziemi ani żyjących na niej stworzeń. Człowiek nie jest niczym więcej niż one i nie wolno mu zakłócać naturalnego życia na Ziemi”
  Problem pozostania za jedną wersją  jest tak duży, iż większość ludzi na świecie nie posiada jednolitego poglądu. Część chrześcijan, naturalistów idzie na kompromis zostając przy poglądzie pośrednim tworząc tak zwany ewolucjonizm kreacjonistyczny.
„Oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego zostało wyrażone po raz pierwszy w encyklice 
Humani generis (1950) Piusa XII, który napisał, że "nie ma sprzeczności między ewolucją a nauką wiary o człowieku i jego powołaniu, pod warunkiem, że nie zagubi się pewnych niezmiennych prawd" uznając teorię ewolucji "za poważną hipotezę, godną rozważenia i pogłębionej refleksji na równi z hipotezą przeciwną".”
   
   Punktem głównym, który doprowadza nas jak został stworzony świat jest wiara i czas.
Wizja kreacjonistyczna pokazuje nam to z perspektywy Biblii. Czytając Księgę Rodzaju dowiadujemy się w jakiej kolejności został stworzony wszechświat. Poczynając od stworzenia przez Boga, Ziemi i nieba po stworzenie człowieka. Biblia mówi nam, iż wszechświat stworzył Bóg w sześciu 24 godzinnych dniach : „Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię
A ziemia była pustkowiem i chaosem, ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód…” (BW Ks. Rodz. 1;2)


  Z perspektywy Biblii i zarazem poglądu teistycznego, świat stworzył transcendentny i immanentny Bóg. Oznacza to, że On jest z nami, lecz mieszka po za naszym światem. W każdej chwili może dokonać ingerencji będąc w swoim domu. Co z kolei prowadzi nas, iż jest On poza naszym czasem.
     Pismo Święte można uznać jako jedno ze źródeł historycznych. Oczywiście wielu ludzi posiadających pogląd ateistyczny temu zaprzecza. Jako argument przemawiający za uznaniem Biblii jako źródła historycznego, uznaje :
„ W rzeczywistości analiza literacka Księgi Rodzaju 1-11 przeprowadzona przez licznych  ekspertów ujawniła, że:
Rozdziały  te nie mogą być uznane za niehistoryczne na podstawie któregokolwiek z ogólnie stosowanych kryteriów analizy literackiej. Pod względem formy nie różnią się od Księgi Rodzaju 12-50. Nie daje się też zauważyć istotnego podziału między rozdziałem jedenastym a dwunastym Księgi Rodzaju. W rzeczy samej, treść jedenastego rozdziału Księgi Rodzaju powiązana jest zarówno z poprzedzającą ją, jak i z następującą po niej narracją.”

     Kolejnym argumentem przemawiającym za, jest spójność świeckiej historii oraz wydarzeń zawartych w Księgach Pisma Świętego. Wędrówki starożytnego Izraela wymienione są w literaturze historycznej, archeologicznej jak i w kanonie Starego Testamentu.
„ Znaleziska z okolic Ur są spójne z biblijnymi informacjami o wędrówce patriarchów Teracha i Abrama. Wykopaliska w pobliżu Jerycha wskazują na katastroficzne zniszczenie murów za czasów Jozuego.”

Co z teorią przerwy?
     Niektórzy chrześcijanie w wyniku kryzysu duchowego często miewają różne załamania. Widoczne jest to miedzy innymi w poglądach, które wygłaszają. Jednym z takich owoców załamań jest teoria przerwy.  Powstała ona w wyniku zderzenia się dwóch  światopoglądów teistycznego i ateistycznego.
„Teoria przerwy pojawiła się w przypisach do Scotfield Reference Bible, najpierw w 1909, a następnie w 1917roku, kiedy ewolucjonistyczne myślenie rozpowszechniło się na większa skale.”
     Po przez różne załamania i brak wiedzy, część chrześcijan przyjęło teorie przerwy.
Według której, Bóg w sześć dni, co trwały miliardy lat stworzył świat. Z punktu teologicznego jest czyste kłamstwo oraz próba pogodzenia dwóch poglądów, tworząc trzeci nijaki. Dając wiarę w taką teorie poddajemy wątpliwość wiarygodności Biblii, istnienia Boga oraz co za tym idzie, naszego zbawienia. Każdy kto nie wierzy iż świat stworzył Bóg w sześciu 24h dniach, nie może wierzyć w Jezusa jako Wszechmogącego Boga. Niestety często brak zaangażowania w służbę dla Boga lub zdobywania wiedzy prowadzi do nadmiernej źle pojmowanej naukowej tolerancji.


Co na to ewolucja?
     Przyjrzeliśmy się poglądowi kreacjonistycznemu, teraz pora na ewolucyjny.
Według teorii ewolucji świat powstał około 4,5 miliarda lat temu, choć ta data ciągle się powiększa. Już na samym początku można zadać sobie pytanie; dlaczego nie można określić daty końcowej tak jak w przypadku podejścia kreacjonistycznego, który szacuje  powstanie świata na 6000-6400 lat? Ma to bardzo negatywny wpływ na prawdziwość historyczną. Nieuwzględnienie czasu oraz brak poparcia tego dowodami historycznymi, jako spójności naukowej prowadzi nas do przekształcenia tezy w hipotezę. Ciężko jest nam zebrać jakiekolwiek dokumenty, bronie czy znaleźć miejsce starożytnych osad z przed 4000 lat. A co jeśli chcielibyśmy znaleźć coś z przed 10 czy 15 tys lat ? Jest to praktycznie nierealne.
Co z Projektantem ?
Ruchy ewolucyjne nie przyjmują osoby Projektanta wszechświata. Uważają, iż wszystko powstało z jakiejś materii kosmicznej (nie wiadomo co to było) która, była chaosem (tutaj widzimy kradzież słowa chaos jako tworu, z (1 Rodz. 1;2) to z kolei nagle wybuchło, również nie wiadomo czemu, i potem samoistnie ewoluowało. Jest to niczym szybko wymyślona bajka dla dziecka na dobranoc. Jedynie rzekome dowody potwierdzające są to tezy biologiczne o wspólnych kościach np. ogonowej oraz przeistoczenia oskrzeli w płuca. Jednakże tutaj fora naukowe nie są ze sobą zgodne.
Nauka – spójnik kreacjonistyczny czy przypadek ewolucyjny ?
     Jak to jest, że dwie osobne gałęzie światopoglądowe posiadają odmienne fakty naukowe.
Nauka nie może zajmować dwóch odmiennych stanowisk. To co leży w matematyce, fizyce czy w innym dziale naukowym , powinno być ze sobą spójne. W większości stawianych tez naukowych tak jest. 21 wiek pokazuje nam, iż  różnego rodzaju światopoglądy chcą wpłynąć na niepodważalne tezy naukowe. Tak jak w przypadku ewolucjonizmu , który możemy zaliczyć do działu ateistyczno-humanistycznego a nie naukowego.
   Postaram  się wykazać, iż kreacjonizm jest zgodny  z nauką, a ewolucjonizm od niej odbiega. Jednym z praw potwierdzających tezę kreacjonistyczną jest 2 zasada termodynamiki.
Druga zasada termodynamiki może być sformułowana na wiele równoważnych sposobów. Wiele z nich nie wymaga odwoływania się do abstrakcyjnych pojęć, takich jak entropia, umożliwiając łatwiejsze zrozumienie fizycznej istoty tego prawa. Najszerzej znane alternatywne sformułowania pochodzą od Clausiusa:
Nie istnieje proces termodynamiczny, którego jedynym wynikiem byłoby pobranie ciepła ze zbiornika o temperaturze niższej i przekazanie go do zbiornika o temperaturze wyższej.
oraz od Kelvina:
Nie jest możliwy proces, którego jedynym skutkiem byłoby pobranie pewnej ilości ciepła ze zbiornika i zamiana go w równoważną ilość pracy.”
„…jeśli jakiejś pracy towarzyszy zamiana energii, to zawsze nastąpi rozproszenie jej pewnej ilości. W czysto termodynamicznych  kategoriach oznacza to, że jeśli mamy do czynienia z układem zamkniętym, to wzrasta ilość energii, która nie będzie już zdatna do wykonania użytej pracy.”
     Prawa termodynamiczne nie mają żadnych barier, jeżeli chodzi o ich zastosowanie. Możemy je stosować w układach dotyczących  mechaniki jak i w układach biologicznych.



Chciałbym abyśmy przyjrzeli się słońcu – " I uczynił Bóg dwa wielkie światła: większe światło, aby rządziło dniem, i mniejsze światło, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.”
Energia, którą one wysyła powoduje podwyższenie  temperatury w naszym układzie planetarnym. Niemożliwą rzeczą jest, aby w tym przesyle energii nie było strat temperatury (2 zasada termodynamiki). Temperatura na Wenus, Ziemi czy Saturnie różni się od siebie dość mocno. Im dalej tym zimniej. Kolejną zasadą jaka funkcjonuje we wszechświecie jest zasada teleonomii. Słońce musiało być wcześniej logicznie zaprogramowane bądź nadzorowane, by spełniać swoją funkcję.
Energia + Informacja → Lokalne obniżenie entropii
   (lub teleonomia)                (Wzrost uporządkowania)
 Jeżeli, na rzece wybudujemy tamę w, której będą turbiny. To bez podłączenia ich do układu elektrycznego i nadzoru, nie uzyskamy energii. Jeżeli nie ma projektanta i nadzoru, projekt jest niezdatny do działania.
Mutacje drogą ewolucji?
     Ewolucjoniści twierdzą iż, postanie różnych gatunków odbyło się przez mutację (która była przypadkiem). Często mówią „od ameby do człowieka”. Tylko czy możemy powiedzieć że, mutacje dają pozytywne efekty i powodują lepszy rozwój jednostki ? Największą fale mutacji powodują skażenia chemiczne jak i radioaktywność. Potem możemy zobaczyć zwierzęta z dwoma głowami itp. Jednakże każde z nich nie żyje długo.
Naukowcy od wielu lat przeprowadzają badania na owadach. Jednakże za każdym razem otrzymują zdeformowane owady które, nie są zdolne do przetrwania kilku pokoleń a co dopiero milionów lat. Każda mutacja niesie za sobą deformacje a później śmierć gatunku czy to chemiczna, radioaktywna czy genowa. Z powodu drastycznych przypadków mutacji i zmiany DNA u ludzi nie wstawiłem tutaj żadnego z nich.
Teoria ewolucji usiłuje rozwiązać problem biogenezy i przypisać powstawanie gatunków przypadkowi i doborowi naturalnemu działającym w kontekście zmagań o przeżycie.
Przypisuje ona generowanie teleonomii [projektu] działaniom przypadkowym, nieteleonomicznym [bezładnym], co z naukowego punktu widzenia jest czystym nonsensem.”

     Kolejnym kontrowersyjnym argumentem na wiek wszechświata jest obliczanie wieku planet. Wielu naukowców podtrzymuję  tezę że, im dalej planeta jest od Ziemi tym wiek, tych planet będzie większy. Pierwsze moje pytanie które, chciałbym zadać skąd mamy wiedzieć gdzie znajduję się centrum wszechświata? Czemu jest to Ziemia w Układzie Słonecznym a nie inna planeta? Są to tylko hipotezy a nie tezy dokumentujące. Nawet twórca techniki paralaksy powiedział;
„Nie istnieję czysto obserwacyjne fakty dotyczące ciał niebieskich [tj. tych, które znajdują się po za naszym Układem Słonecznym]. Astronomiczne pomiary są bez wyjątku pomiarami zjawisk  zachodzących w ziemskim obserwatorium czy stacji  pomiarowej; jedynie założenie teoretyczne pozwalają przekształcić je na wiedzę o świecie zewnętrznym.”

Odległość Księżyca od Ziemi
Z zajęć geografii wiemy, że Księżyc powoli oddala się od Ziemi. Jednak nie posiadamy jednolitych informacji o jego pochodzeniu. Uwzględniając ewolucjonistyczny pogląd, że Ziemia powstała w 4,5 miliarda lat temu, powstaje jeden duży problem. Jeżeli uwzględnimy ta teorię do oddalania się Księżyca to wyjdzie zderzymy się z teorią Roche’a
Siła oddziaływania grawitacyjnego zmienia się z odległością od ciała będącego źródłem oddziaływania odwrotnie proporcjonalnie do drugiej potęgi odległości. Powoduje to, że zmiany siły są duże w małej odległości od ciała, a w dużej odległości pole grawitacyjne jest niemal jednorodne. W następstwie tego, jeśli satelita znajdzie się zbyt blisko swojego macierzystego ciała niebieskiego, różnica sił powstająca wewnątrz satelity na skutek niejednorodności pola grawitacyjnego rozrywa go.”
Jest rzeczą nie możliwą aby,  Księżyc oddalił się do Ziemi na odległość wyznaczoną przez teorie ewolucji oraz aby był tak blisko niej. Siła grawitacyjna rozwaliłaby bo na części.


Potop –  katastrofa starożytnego świata
11
W roku sześćsetnym życia Noego, w miesiącu drugim, siedemnastego dnia tego miesiąca, w tym właśnie dniu wytrysnęły źródła wielkiej otchłani i otworzyły się upusty nieba.
12
I padał deszcz na ziemię przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy.
13
W tym właśnie dniu weszli do arki Noe oraz Sem, Cham i Jafet, synowie Noego, żona Noego i trzy żony synów jego z nimi,
14
Oni i wszelkie zwierzęta według rodzaju swego, i wszelkie bydło według rodzaju swego, i wszelkie płazy, pełzające po ziemi, według rodzaju swego, wszelkie ptaki, wszystko, co ma skrzydła.
15
I weszło do Noego, do arki, po parze z wszelkiego ciała, w którym było tchnienie życia.
16
A te, co weszły jako samiec i samica, z wszelkiego ciała weszły, jak mu rozkazał Bóg. I zamknął Pan za nim.
17
A potop trwał na ziemi czterdzieści dni. I wezbrały wody i podniosły arkę, i płynęła wysoko nad ziemią.
18
A wody przybrały i podniosły się bardzo nad ziemią, arka zaś unosiła się na powierzchni wód.
19
Wody zaś wzbierały coraz bardziej nad ziemią, tak że zostały zakryte wszystkie wysokie góry, które były pod niebem.
20
Na piętnaście łokci wezbrały wody ponad góry, tak że zupełnie zostały zakryte.
21
I wyginęło wszelkie ciało poruszające się na ziemi: ptactwo, bydło i dzikie zwierzęta, i wszelkie płazy, pełzające po ziemi, i wszyscy ludzie.
22
Wszystko, co miało w nozdrzach tchnienie życia, wszystko, co było na suchym lądzie, pomarło.
23
Tak zgładził Bóg wszystkie istoty, które były na powierzchni ziemi, począwszy od człowieka aż do bydła, aż do płazów i ptactwa niebios; to wszystko zostało zgładzone z ziemi. Pozostał tylko Noe i to, co z nim było w arce.
24
A wody wzbierały nad ziemią sto pięćdziesiąt dni. „


 Jakie mamy dowody, że wykonał się wyrok Boży w postaci potopu?
     Potop zaliczam jako dowód kreacjonistyczny, ponieważ znajdujemy dowody o tragedii początkowych cywilizacji, starożytnych zwierząt, bogatej roślinności i klimatu. Wzmianki o nim występuję także, w mitologii mezopotamskiej czy starożytnej cywilizacji chińskiej.
Jednym z najbardziej potwierdzających dowodów są znaleziska archeologiczne.
„Dziś znajdujemy skamieliny ryb na obszarach wysokogórskich – jak Alpy w Europie czy Góry Skaliste w USA. Niektóre skamienieliny przedstawiają np. rybę w trakcie zjadania innej ryby. W środkowej Syberii, w wiecznej zmarzlinie, znajdują się cmentarzyska mamutów, które dosięgła gwałtowna śmierć.”
Istnieję tylko jedna wersja mówiąca o tym jak zwierzęta mogły znaleźć się na szczytach gór. Była to największa katastrofa zwana potopem. Tylko woda mogła przenieść martwe zwierzęta.

Można by pisać o nich wiele książek. Osobiście wierzę, iż Bóg stworzył świat w 6 dni a 7 odpoczął, co też daje nam pewną wskazówkę aby, 7 dzień (nie ważne jaki, może to być sobota czy środa) był dniem odpoczynku. Szabat/sabat z języka hebrajskiego שַׁבָּת oznacza odpocznienie/odpoczynek. Jednak powracając wiem, że większość ludzi nie ma przekonania co do stworzenia świata. Postanowiłem dać na dole kilka linków do wersji kreacjonistycznej (bo ewolucjonistyczną indoktrynują nas od dziecka), kilka tytułów książek oraz bibliografie (nie zrobiłem odnośników np. 1,2 nad cytatami ale zamieszczę bibliografie w kolejności jakiej użyłem cytatów)


Linki:

Od studenta do profesora - rozmowa o ewolucji
Kent Hovind 2 części z 7
http://www.youtube.com/watch?v=q0EjaTc22f8
http://www.youtube.com/watch?v=U19SxG_ZwGI
Alfred Palla
http://www.youtube.com/watch?v=k08vxAVPYSE
http://www.youtube.com/watch?v=RyTthzbWzhM&list=PLC0B8AF0D91A428F8
http://www.youtube.com/watch?v=zmSu1OW_xas&list=PLC0B8AF0D91A428F8


Książki:
S. Baker- Kość niezgody  podaje link do ściągnięcia
http://chomikuj.pl/DuchowyCzlowiek/Dokumenty/Kreacjonizm/Sylvia+Baker+-+Ko*c5*9b*c4*87+niezgody,651088983.pdf
Andy McIntosh - Księga Rodzaju, mit bajka czy wiarygodny dokument?
http://szaron.pl/religia-i-nauka/4216-Ksiega-rodzaju-Andy-Mcintosh-9788378290001.html
Jonathan Wells - Ikony Ewolucji  http://szaron.pl/religia-i-nauka/1113-Ikony-ewolucji-nauka-czy-mit.html

Bibliografia:
„Księga Rodzaju. Mit, bajka czy wiarygodny dokument?” str. 43 Andy McIntoshhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucja#Stanowisko_Ko.C5.9Bcio.C5.82a_katolickiego„Księga Rodzaju. Mit, bajka czy wiarygodny dokument?” Andy McIntosh  s. 53 & 54-55 & 62   http://pl.wikipedia.org/wiki/Druga_zasada_termodynamiki
„Księga Rodzaju. Mit, bajka czy wiarygodny dokument?” Andy McIntosh s.217 „Księga Rodzaju. Mit, bajka czy wiarygodny dokument?” Andy McIcntosh
 s. 218 wzór, s. 230 cytat  A.E Wildera-Smitha, s. 236 cyt. Sir Arthur Eddingtona
Biblia Warszawska: Księga Rodzaju 7;11-24
http://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_Roche'a

„Księga Rodzaju. Mit, bajka czy wiarygodny dokument?” Andy McIntosh s. 247



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz